A+ A A-

Legia po zmianach - jaka będzie?

Dwa zgrupowania, USA i Hiszpania. Roszady personalne, które nam kibicom trudno jest dziś ocenić na plus lub minus. Nowy system gry trenera Legii Romeo Jozaka. Przygotowania do wiosennej rywalizacji w sezonie 2017/18 mamy już praktycznie za sobą, a znaków zapytania jest mnóstwo.

Czytaj więcej

Przegrać, żeby wygrać

W ostatnich latach mieliśmy przywilej przeżywania wielu spektakularnych zwycięstw naszej drużyny i niejedną okazję do świętowania trofeów wywalczonych przez Legię. Bycie na piedestale ma jednak pewien feler – zwycięstwa niepostrzeżenie powszednieją, są traktowane jak oczywistość wynikająca z naszej wyjątkowej pozycji w krajowej piłce i rosnącej marki w Europie, a każde niepowodzenie traktowane jest nie jako nieodłączna część futbolu, lecz jak zjawisko tyleż niewytłumaczalne, co i niezmiernie dla nas groźne.

Czytaj więcej

Legia i stałe fragmenty gry. Analiza

Za nami pięć ligowych kolejek nowego sezonu. To wystarczający zasób danych do podsumowania efektów pracy nad stałymi fragmentami gry. Brałem pod uwagę tylko ofensywne rzuty rożne i rzuty wolne, po których istniała możliwość zdobycia gola. Zaczynamy.

Czytaj więcej

Legia jest nasza, tylko co teraz? - Dariusz Mioduski kontra c-eL

Chińczycy ponoć przeklinają, mówiąc: "obyś żył w ciekawych czasach". Trzeba przyznać, że przeklęci, czy nie, kibice Legii na brak emocji w ostatnich latach narzekać nie mogą. Była radość i euforia po zdobywanych trofeach, zdarzał się też wstyd i zażenowanie po wpadkach sportowych lub proceduralnych, a w końcu popadliśmy w niepewność spowodowaną zmianami, których chyba nikt do końca nie rozumie. Dlatego też chcąc przybliżyć sobie (i czytelnikom czarnej-eLki) wizję starej/nowej Legii według starego/nowego prezesa Dariusza Mioduskiego, umówiliśmy się na spotkanie, które miało przyczynić się do powstania wywiadu mogącego nieco rozjaśnić kłębiące się wątpliwości.

Czytaj więcej

I co dalej!?

Odpowiedź – właśnie się rozpoczął: „sielankowy draft”! Kibic jeszcze ciągle może sobie pozwolić na relaksowe, miłe  konstatacje: „… codziennie sobie rozmyślam z błogością i radością, jak to fajnie, że Legia jest MP i to po takim sezonie. Słowem, żyję przeszłością. A to sobie obejrzę, jak Jagiellonii nastrzelaliśmy 4-1, a to jak w 7. minucie we Wrocławiu było 3-0, a to jak trzech naszych na jednego Jakuba Szmatułę w Gliwicach biegło. I przyznam, że to super uczucie tak sobie wspominać sezon, myśleć o tym, że Legia zdobyła, a inni nie zdobyli.”

Czytaj więcej

Pozostanie trzech muszkieterów!

Po finale Pucharu Polski (Lech-Arka 1:2) już wiadomo, że z czwórki trenerów rządzących Ekstraklasą: Nenad Bjelica, Jacek Magiera, Piotr Nowak, Michał Probierz jeden odpadnie i zostanie wykluczony z międzynarodowych szranków, a skutkiem czego być może i we własnym regimencie poskąpią dla takiego „outsidera” żołdu i poszukają efektywniejszego następcy? Komu z tej czwórki taki los przypadnie?

Czytaj więcej

Artur Jędrzejczyk - poniżej oczekiwań?

Ogromnie ucieszyła mnie informacja, że Legia kupiła Artura Jędrzejczyka. Ten transfer wydawał się strzałem w dziesiątkę. Do Legii sprowadziliśmy reprezentanta Polski, piłkarza o uznanej marce, gwarantującego podniesienie skuteczności naszej obrony.

Czytaj więcej

Akademia, znaczy... co?

Od bardzo dawna mówi się, że Legia chce wybudować akademię dla młodych piłkarzy. Szczególnie teraz, w czasie zmian właścicielskich, jest o tym temacie głośno. Jednak czy na pewno słowo „akademia” zawsze oznacza to samo?

Czytaj więcej

Posparingowe refleksje

Meczami, zwycięskim z koreańskim Daejeon Citizen (1:0) oraz  zremisowanym z duńskim FC Nordsjaelland (1:1)  Legia zakończyła serię sparingów w trakcie zimowych  przygotowań do nowego sezonu.

Czytaj więcej

Gorący rok

Na szybko, na bieżąco, bez żmudnych analiz kto dobrze podał, a kto wręcz przeciwnie. W biegu, w emocjach związanych z klubem, któremu kibicuje od dziecka. Koniec rundy to okres podsumowań, przemyśleń i wniosków, tych szybkich, tak bardzo satysfakcjonujących, ale z czasem ukierunkowanych na odpowiedź na pytanie – co dalej?

Czytaj więcej

Czy będzie tak jak zawsze?...

... czyli „nic się nie stało, hej Legio, nic się nie stało”
Pierwszy raz od wielu, wielu lat z własnej woli odpuściłem mecz Legii (z Lechią). Dziwne, ale nie miałem zupełnie chęci udać się na Ł3. Przez ponad tydzień postanowiłem wyluzować się od tematu Legii. Zupełnie nie orientowałem się w rozwoju sytuacji wokół klubu.

Czytaj więcej

Twarda miłość

Pan Dariusz Mioduski w wywiadzie po meczu z BVB powiedział krótko - to musi się skończyć. Prezes PZPN Zbigniew Boniek zapytany w programie Canal+ dlaczego nasi biznesmeni nie chcą inwestować w rodzimą piłkę powiedział takie zdanie - Lepiej polecieć w weekend na Malediwy niż czekać w domu aż przyjdą i powiedzą kogo mają kupić. Oba zdania odnoszą się do pewnej grupy "kibiców", która zadomowiła się w wielu polskich klubach i właściwie decyduje o licznych aspektach życia klubu.

Czytaj więcej

Nowe otwarcie

Jeżeli Besnik Hasi był problemem Legii, to klub kwestię rozwiązał. W  meczu z Wisłą i w kolejnych przekonamy się jak wielkie problemy są po stronie piłkarzy, alibi i wymówki w postaci toksycznego trenera już nie będzie, pełną odpowiedzialność za wydarzenia na boisku będą musieli wziąć na siebie ci, którzy na nie wybiegną.

Czytaj więcej

Najważniejsze - nie pękać

Trzy tygodnie minęły od przypadku pobicia kibica na sektorze 213. Trzy tygodnie, a klub podobno nie miał czasu obejrzeć zapisu wydarzeń, wierząc wyjaśnieniom tych, którzy już w poniedziałek po meczu pięknie wytłumaczyli dlaczego sześciu pobiło jednego.

Czytaj więcej

Jaka nowa Legia?

Legijny "summer time" dobiegł końca. Przyniósł nam Ligę Mistrzów wywalczoną pod wodzą nowego trenera i z kilkoma nowymi piłkarzami. Transfery "last minute" mogą spowodować kolejne roszady w jedenastce i w taktycznym ustawieniu zespołu. Jakie to będą zmiany i co może z nich wyniknąć, o tym poniżej.

Czytaj więcej

Projekt 100% Żewłakow - start

Michał Żewłakow jako piłkarz zadebiutował w Legii 28 lipca 2011 roku. Grał w zespole z Łazienkowskiej dwa sezony. Po zakończeniu pięknej kariery piłkarskiej w lipcu 2013 roku pozostał w Legii i objął stanowisko dyrektora do spraw skautingu.

Czytaj więcej

Odruch wymiotny

Okazuje się, że spora część kibiców Legii to w każdym calu profesjonaliści z samymi sukcesami zawodowymi, gladiatorzy, zawsze i wszędzie doskonali. Nie przepuszczą oni żadnej okazji, aby pokazać jacy z nich fachowcy, przecież mówili zawsze, wiedzieli wcześniej itp. itd. To co działo się po meczu z Arką Gdynia na Twitterze jest zwyczajnie  odrażające. Już się domyślacie, chodzi o Jakuba Rzeźniczaka.

Czytaj więcej

Kumulacja

Jest poniedziałek, 22 sierpnia. Jutro Legia rozegra mecz, który ma dać naszej drużynie awans do Ligi Mistrzów. O dziwo, trudno jednak o ekscytację i radość ze zbliżających się wielkich chwil. Dobry nastrój mąci słaba dyspozycja Legii na krajowych boiskach.

Czytaj więcej

Gdzie jest ta Legia?

Kibice oraz dziennikarze wymyślają różne teorie odnośnie słabej dyspozycji fizycznej, taktycznej i ogólnie bardzo kiepskiej gry naszej Legii w obecnym okresie. Jako pierwszy na stos poszedł trener Besnik Hasi.

Czytaj więcej

#WinaTrenera

Pół roku temu legijny Twitter zorganizował spontanicznie akcję #WinaBatora. Z kręgów zbliżonych do klubu dochodziły informacje, jakoby artykuł redaktora Przemysława Batora w „Fakcie” o problemach zdrowotnych jednego z zawodników stołecznego klubu uniemożliwił zyskowne spylenie tegoż zasłużonego internacjonała Lechii Gdańsk. Zarzut był absurdalny, a sama akcja w kreatywny sposób go wyśmiała, dopisując do katalogu rzekomych „win Batora” tak nierealne zarzuty jak kompletne nieprzygotowanie Stojana Vranjesa do gry na lewej obronie czy niezdolność klubu do realnej oceny kibicowskiej kampanii „Bohaterowie Zimowiska”. Na podobnej zasadzie – choć w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym – winna funkcjonować w środowisku kibiców akcja #WinaTrenera.

Czytaj więcej