Legia - Wisła Płock 3-1: Na luzie

W przedostatnim meczu tej jesieni Legia pewnie pokonała Wisłę Płock i dzięki wpadce Pogoni Szczecin w Krakowie, już całkiem komfortowo ulokowała się na fotelu lidera Ekstraklasy. W sobotni wieczór dwukrotnie do bramki rywala trafił Niezgoda, a jedno trafienie dorzucił Kanté.

Trener Vuković zdecydował się na grę dwoma napastnikami. Skład naszej drużyny wyglądał następująco: Majecki - Vešović, Lewczuk, Jędrzejczyk, Karbownik - Wszołek, Antolić, Martins, Luquinhas  – Kanté, Niezgoda. Goście rozpoczęli w składzie: Dähne - Stefańczyk, Michalski, Uryga, Tomasik - Sahiti, Rasak, Furman, Szwoch, Merebaszwili – Ricardinho.

Legioniści demonstrują na boisku dużą pewność siebie i widać to było od pierwszych minut starcia z Wisłą Płock, podczas których nasza drużyna zamykała gości na ich połowie. W 3. minucie nieznacznie pomylił się Niezgoda, a chwilę później Dähne obronił uderzenie Kanté. W 22. minucie Legia objęła prowadzenie Akcję zainicjował Karbownik, Kanté szybko podał do Niezgody, a ten wpadł w pole karne i zdobył gola precyzyjnym, płaskim strzałem. Pięć minut później było 2:0. Wydawało się, że kolejną bramkę zdobędzie Niezgoda, ale obrońcy gości dogonili naszego napastnika przed polem karnym. Niezgoda nie stracił piłki, podał do Kanté, który ładnym strzałem w róg podwoił stan posiadania Legii. Wydawało się, że będziemy świadkami kolejnego festiwalu strzeleckiego na Łazienkowskiej, jednak goście zdołali odpowiedzieć na bramką kontaktową, która nieco osłabiła impet naszej drużyny. W 34. minucie sędzia Przybył po konsultacji VAR podyktował rzut karny dla Wisły za faul Natolicia na Merebaszwilim. Do piłki podszedł Furman i skutecznie uderzył. Było 2:1. Wynik do przerwy nie uległ już zmianie.

Po czterdziestu pięciu minutach Legia prowadziła jedną bramką i był to najniższy wymiar kary dla gości.

Druga połowa toczyła się w wolniejszym tempie, ale wciąż pod dyktando Legii. W 59. minucie na bramkę gości uderzył Karbownik, piłka odbiła się od obrońcy Wisły i minęła słupek. Kilka minut później Vešović dośrodkował z prawej strony boiska, strzał głową oddał Kanté, jednak Dähne popisał się udaną interwencją. W 72. minucie Kanté musiał opuścić boisko. W jego miejsce do gry wszedł Gwilia. Minutę później efektowną akcję przeprowadził Luquinhas i oddał piłkę Niezgodzie. Ten oddał strzał, ale trafił tylko w słupek. W 75. minucie Legia prowadziła już 3:1. Po rzucie rożnym piłka wróciła do Antolicia, który dośrodkował w pole karne. Tam kontrujące uderzenie głową oddał Niezgoda i Dähne musiał wyciągać piłkę z bramki. Goście mogli znów szybko uzyskać bramkę kontaktową. W 81. minucie po rzucie wolnym Furmana do strzału głową doszedł Tomasik, na szczęście minimalnie się pomylił. Wynik meczu nie uległ już zmianie, choć w końcowych minutach doszło do kilku zdarzeń godnych odnotowania. Żółtą kartkę ujrzał Lewczuk i nie zagra w ostatnim ligowym meczu w tym roku, a szansę pokazania się publiczności dostało dwóch zmienników – młody Kostorz i wracający po kontuzji Cafú.

Legia wygrała zasłużenie, będąc drużyną pod każdym względem lepszą od Wisły. Imponuje łatwość, z jaką legioniści kreują sobie sytuacje strzeleckie. Znakomita ligowa passa wyniosła Legię na pierwsze miejsce w tabeli i od komfortowej zimy dzieli nas już tylko jeden mecz – piątkowe starcie z Zagłębiem w Lubinie.

Dyskusja (29)
1niedziela, 15, grudnia 2019 11:21
anonimowy_legionista
~10 meczów temu chciałem żeby nie było Vuko, teraz nie wiadomo czego spodziewać się wiosną. Najważniejsze to utrzymać skład do fazy eliminacyjnej pucharów.

Po wczorajszym meczu wolałbym żeby na ostatni mecz rundy trener na PO wystawił Stolarskiego, Vesović chyba nie za bardzo współpracuje z Wszołkiem, a mnie się wydaje, że dwóch Polaków z charakterem wyrówna prawą stronę do lewej.
2niedziela, 15, grudnia 2019 12:11
kibic60
Legia miażdży kolejnego rywala Smile
Gdyby jeszcze poprawiła skuteczność...
Może na wiosnę, gdy "kudłaty posłucha część kibiców i zatrudni wreszcie doświadczonego trenera z wynikami" ?
Do składu powrócą Malarz, Kuchy "King" i Radović, a na trybunach zasiądą Antolić, Kante i Luquinhas, którzy wg tych samych kibiców do Legii się nie nadają Very Happy

Ech, ci wszyscy wszechwiedzący eksperci od siedmiu boleści, zatruwający życie innym. Ciekawy jestem, jakie maski przywdzieją na wiosnę ? Na szczęście zamilkli Very Happy
3niedziela, 15, grudnia 2019 13:38
@kibic150

Póki co skład się sformułował tak, że po prostu dobrze idzie drużynie. Niech wypadnie ze składu Antolić lub Luquinhas (z tym pseudonimem nikt go nie zapamięta) i wracamy do demonów przeszłości.

Postaw obok Martinsa Cafu lub Gvilię i nie sądzę żeby Legia tak łatwo wygrywała. Chociaż podejrzewam, że nawet Philipps gdyby nie został skreślony to by mógł prezentować niezły poziom.

Podsumowując wygląda na to, że kadry mamy niezłe, ale aktualna selekcja wynikła raczej z bieżących potrzeb i problemów. Niż świadomego planowania.

Pytanie jak to będzie wyglądać wiosną i w kwalifikacjach do europejskich pucharów, gdzie będziemy od 3 rundy wdrożyć sposób obrony jak Wisła Płock wczoraj.
4niedziela, 15, grudnia 2019 13:41
CTP
"Na szczęście zamilkli"
I co ty teraz biedaku zrobisz? Jak sobie będziesz podbudowywał własne ego? Smile

Jeśli ja mam chwalić Mioduskiego, że wytrzymał ciśnienie, nie wywalił Vuko i nie zatrudnił kolejnego wynalazku w stylu Jozaka czy Klafurica, to wybacz ale to żadne osiągnięcie. Gdyby zaś zatrudnił "trenera z wynikami", to pewnie efekt byłby taki sam jak teraz. Bo najzwyczajniej w świecie, zespół, który wczoraj wyszedł na murawę jest najlepszy w naszej lidze.

Natomiast, ja bym radził pamiętać o jednej rzeczy: oprócz liderowania w tabeli mamy również lidera w klasyfikacji króla strzelców. Przy czym, to drugie w znacznym stopniu przyczyniło się do tego pierwszego. I ten właśnie lider jest już jedną nogą w Dinamie Moskwa.

Radziłbym pamiętać, że na lewej obronie biega gość, który również ma wielki wkład w to, co obserwujemy w ostatnich meczach ale ten gość ma raptem 18 lat i najwięksi wróżbici nie będą w stanie wywróżyć, w jakiej formie będzie na wiosnę. O ile w ogóle będzie jeszcze grał w Legii.

Owszem, cieszmy się z tego, co widzimy późną jesienią, bo jest się z czego cieszyć ale z fanfarami, to ja się radzę wstrzymać do startu rundy wiosennej. Bo nie wiadomo, co z tej drużyny zostanie za kilka miesięcy.
5niedziela, 15, grudnia 2019 14:37
corazstarszy
Tak, po cichu to się Legii poprawił bilans z górną ósemką (Lech wypchnął z niej Jagiellonię). 5 porażek, ale też wygrane z Cracovią, Wisłą, Śląskiem, Lechem. Już tak fatalnie nie wypadamy.
Był dłuższy moment niepewności w tym meczu, przy 2-1, gdy Legia nie demonstrowała już tyle werwy ile do 2-0.
Może rzecz powiem niepopularną, ale gdyby tak spojrzeć na wiele meczów tego sezonu, to Igor Lewczuk często nam przysparza problemów. Nie że gra źle, ale często ma ciężką w konsekwencjach przynajmniej jedną skuchę na mecz. I cieszę się, że wypada za kartki w Lubinie. Teraz ta żółta kartka była straszna – co mu strzeliło do głowy, żeby się kiwać? Że był na ich połowie, to taki bezkarny się poczuł? A jeszcze po rzucie wolnym, gdy dostał żółtą, Wisła miała najgroźniejszą oprócz karnego sytuację. Gdyby to Mateusz Wieteska takie zagrania zaliczał, wielu nie byłoby tak łaskawych jak dla pana Igora.
Dyskutując o Vukoviciu i Mioduskim, starajmy się operować dziedzinami, na które oni rzeczywiście mają wpływ. Ja nie wiem, jaki trener ‘z doświadczeniem i wynikami’ miałby mieć wpływ na zatrzymanie zawodnika z dobrą ofertą zagraniczną. U Vukovicia wygląda na to, że jest fajny etos pracy. Tego ‘doświadczony’ trener może nie mieć. Zobaczymy, co dalej. Ale dawno się Legii z taką przyjemnością nie oglądało.
Antolić – wiadomo najlepszy okres w Legii bez dwóch zdań. Ale on też ma chwile blackoutu: na początku z Koroną, teraz karny i przy 1-0 też miał takie zagranie jak z Koroną pod naszym polem karnym. Rzuty rożne – tak sobie. Czyści, asystuje, kapitalnie zagrał do Niezgody przy 2-0, a wcześniej odebrał. Ale te negatywne akcenty też ma.
Kante – lepiej niż u Brzęczka w Wiśle Płock, bo wtedy miał życiówkę w Polsce. Bramka bardzo ładnie wymierzony strzał, ale te strzały zakończone świetnymi obronami Dahnego też kapitalne. Rozbujał się niesamowicie. Przy golu na 2-0, zanim strzelił, to miał też spory udział w odebraniu piłki przez Antolicia, bo to on dosyć mocno naciskał przyjezdnego. Trochę jak Janusz Gol w Moskwie – najpierw odebrał, potem popędził i strzelił.
Myślę, że dominacja Legii w 1. połowie absolutna i dawno takiego powera nie widziałem. Wynik 2-1 do przerwy nie mówi nic.
U przyjezdnych – Michalski niezły obrońca.
Dawno nie było sytuacji, żeby Legia miała średnio 2 punkty na mecz.
Jeszcze Zagłębie.
6niedziela, 15, grudnia 2019 15:38
@A_l
Nie mogę się z Tobą zgodzić.
Przypomnę słowa pana Mioduskiego o tym , że Vuko wie w jakim kierunku ma podążać Legia. Moim zdaniem ten kierunek efektownej, ofensywnej gry w pełni realizuje.
Naprawdę szukanie przyczyn np w wymuszonych zmianach jest nie na miejscu. Czy Kante zmienił pozycję? Nie , a jestem przekonany o tym że mało kto przypuszczał że może tak grać.
Vuko doprowadził do tego że drużyna cieszy się grą. To jest handicap
który daje nam olbrzymią przewagę.
Należy wspomnieć o panu Łukaszu Bortniku. Tak przygotowanego zespołu fizycznie dawno nie mieliśmy. Z uśmiechem na twarzach grają pełne 90 minut. Nawet słynne treningi Staszka Cz nie dały tyle ile swoją wiedzą i kompetencją daje Pan Bortnik.
7niedziela, 15, grudnia 2019 16:52
świrekwampirek
No tak, jak Legii szło tak sobie to winny był Mioduski i banda "nieudaczników" jaką zatrudnia i się otacza z Vucovicem na czele. Gdy Legia kroczy od wygranej do wygranej w bardzo przyjemnym stylu chwalić nie ma kogo, ot samo tak wyszłoSmile
8niedziela, 15, grudnia 2019 17:01
Senatorze, ale np. kontuzja Cafu w meczu z Cracovią, przesunięcie Lukiego na podwieszonego napastnika ... przyszedł Wszołek. To nie był jeden element układanki.

Zobaczymy co będzie jak pojawi się pierwszy kryzys, albo dłuższy brak np. Antolicia.
9niedziela, 15, grudnia 2019 18:05
Walles
Niesamowicie cieszy mnie wygrana w meczu z drużyną grającą przez 100% czasu gry antyfutbol. Ostatnie wyniki Legii zrobiły chyba swoje i przez cały mecz Wisła Płock myślała tylko o tym by bronić dostępu do własnej bramki a z przodu to może jakiś stały fragment gry. Najbardziej żenujący występ gości na Łazienkowskiej od bardzo dawna. Cały mecz polegał na tym żeby Legię wybijać z rytmu i grać jak najdłużej od lewego obrońcy do prawego. A my mimo wszystko strzelamy trzy bramki i mamy jeszcze klarowne sytuacje Niezgody, Kante, Karbownika czy Luqiego. Postęp jaki zrobiła Legia jest widoczny nie tylko dla kibiców naszej drużyny ale także dla zespołów przyjezdnych.

Muszę szczerze przyznać że chylę czoła przed Vukovicem w związku z przebudowaniem i nadaniem nowej jakości Kante i Antolovicowi. Biję się w pierś bo Kante to było dla mnie chodzące nieporozumienie. To co widziałem w tym zawodniku, to co pokazywał a to co pokazuje obecnie to nieprawdopodobny skok jakościowy. "Truskawką" na torcie jest wczorajsze zachowanie Antolica przy drugiej bramce dla Legii. Cud, miód i orzeszki. (a asysta lewą nogą do Niezgody przy trzeciej bramce zmazuje rzut karny, zawalony po części przez Vesovica)

Zresztą tak jest chyba także z grą Legii w tym składzie osobowym (skok jakościowy). Nie mamy Vadisa, Nikolica, Prijovica, będącego w formie Radovica a jednak grę Legii ogląda się naprawdę z przyjemnością.

Oczywiście nikt nie wie będzie dalej, jak Vukovic i jego zespół będzie się rozwijał lub nie ale na dzień dzisiejszy duże brawa.
Pisałem o tym wcześniej więc "obiema ręcami" podpisuję sie pod pochwałami Senatorami dotyczącymi Pana Bortnika. Oby tak dalej.

Jako małą łyżeczkę dziegciu widzę porażkę Vuko z Nagy'm, ale może jednak Węgier jest kompletnie niereformowalny. Szkoda takiego grajka ale może on wybrał już swoją drogę w nicość, podobnie jak np. taki Medeiros. Ale gra tych dwóch zawodników w Legii z zaangażowaniem, błyskiem i poświęceniem to byłoby zbyt wiele, w głowach by nam się już całkiem poprzewracało Wink

Prywata. Przy okazji tych wszystkich pouczeń i prawd objawionych oraz tego kto w kogo i co wierzył to serfując od dawna po legijnym internecie muszę stwierdzić że znalazłem jedną osobę która chyba zawsze wierzyła w "Projekt Vukovic" (przynajmniej w necie) i mogłaby teraz głosić swoje prawdy objawione. Jest nią Adam Dawidziuk a mimo to tego nie robi więc reszta niech też odpuści swoje "a gdzie teraz ci wszyscy krytycy". Tyle
10niedziela, 15, grudnia 2019 19:00
@Walles
Ja nie Dawidziuk ale 19.06.19 pisałem tak na tt:
W tym sezonie najbardziej będę się cieszył kiedy @MZukMarmar napisze "myliłem się co do Vuko, super trener" Nikomu tak nie kibicuję jak Vuko
A jeszcze wcześniej bo 11.05 tak :
Rozsądna decyzja zarządu Legii. Trenerze Vuković trzymam kciuki i powodzenia.
11niedziela, 15, grudnia 2019 19:30
Walles
Drogi Senatorze, wiesz że bardzo Cie lubię, że lubię jak nie popadasz w skrajności ale ja napisałem:

znalazłem jedną osobę która chyba zawsze wierzyła w "Projekt Vukovic"

a ty mój przyjacielu po meczu z Piastem pisałeś

Przyszedł kryzys i trzeba sobie jasno powiedzieć, Vuko nie potrafi się odnaleźć w takiej sytuacji

To nie zarzut, słabo to wtedy wyglądało, szczególnie wynikowo bo gra nie była beznadziejna (poza Płockiem). Zwracałem uwagę na wiarę (a raczej brak wpisów wątpiących) u Dawidziuka przez cały okres, ale może to wynik jakiejś dziwnej nagonki na niego po próbach obrony Vukovica.
Zresztą, wiesz dobrze że nie do Ciebie piłem ... Smile
12niedziela, 15, grudnia 2019 19:51
CTP
Rok temu po 19 kolejce Legia miała raptem 2 pkt mniej a 2 lata temu 3 pkt mniej niż obecnie.
Także tego... Ja na razie spokojnie poczekam do wiosny. Smile
13niedziela, 15, grudnia 2019 20:19
@Walles
Nie przypominam sobie Smile ogólnie jednak kibicowalem Vuko od początku.
14niedziela, 15, grudnia 2019 20:44
geo
do kibica60
duzo osob krytykowalo Vuco bo mieli za co.
Teraz , ze tam powiem, Vuco znacznie sie poprawil, skorygowal swoje bledy.
Obenie nalezy chwilic Legie bo dobrze i widowiskowo gra.
Niestety, obawiam sie, ze w okienku transferowym, mozemy stracic pare liderow naszej druzyny, czyli sie oslabimy.
15niedziela, 15, grudnia 2019 20:48
Walles
@CTP
Sorry, ale ja tego nie rozumiem. Pominę to że dwa lata temu przegrywamy w ostatnich jesiennych kolejkach z Koroną a za chwilę ratujemy w ostatnich sekundach punkt w Niecieczy, pominę że rok temu gramy cyrk w Sosnowcu.Pytanie jest proste jak budowa cepa - co ma nawet beznadziejna wiosna 2020 roku do oceny tego co zrobiła Legia w ostatnich 10 meczach? Czy wygrana 9-ciu z tych meczów w dobrym stylu, z dużą ilością strzelonych bramek i z ładną dla oka grą nie zasługuje na kilka ciepłych słów pod adresem piłkarzy oraz sztabu szkoleniowego?

Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie koronuje już Legii i nie pisze o szturmie Ligii Mistrzów, bo przecież Ligę Europy to my wciągniemy nosem. Czy naprawdę tak trudno jest napisać kilka ciepłych słów o zespole który obecnie gra w taki sposób jakiego nikt nie oczekiwał i nikt się nie spodziewał? Czy kiepska wiosna ma spowodować ze my w marcu powiemy - ta gra późną jesienią to jednak był skandal i nie dało się tego oglądać?
Ochłoń chłopie trochę .... serio ...
16niedziela, 15, grudnia 2019 21:01
Bo Legię weryfikuje ten jeden przegrany mecz, a nie 9-10 wygranych z rzędu. Wtedy wszyscy won i "a nie mówiłem".
17niedziela, 15, grudnia 2019 21:35
@Walles

(...)Czy naprawdę tak trudno jest napisać kilka ciepłych słów o zespole który obecnie gra w taki sposób jakiego nikt nie oczekiwał i nikt się nie spodziewał?(...)

To jest stan ""normalności"" jakiego każdy z nas oczekiwał.

Jak na Legię ten stan trwa dość długo, a wiosną każdy będzie chciał zarobić. 2-3 zawodników pójdzie sobie grać gdzie indziej i kaplica.

Nie trzeba zresztą daleko szukać, odkąd Legia złapała wiatr w żagle to przegraliśmy z Pogonią. Co można napisać? Ano to, że zabrakło Antolicia.

Ja mam takie obawy, że Legia póki co za bardzo zależy od Lukiego czy Antolicia.

Mnie Kante się w zeszłym roku podobał, była ambicja, była walka na boisku i humory portugalskiej księżniczki ...
18niedziela, 15, grudnia 2019 21:59
CTP
@Walles
Ależ ja nawet przez chwilę nie zamierzam deprecjonować obecnej gry Legii. Kilka ładnych tygodni temu sam tutaj stwierdziłem, że coś w tym zespole zaczyna trybić, że ogromne słowa pochwały należą się temu, kto namówił Vuko na wariant z Luquinasem na "10-tce" i temu, kto wpadł na pomysł ściągnięcia Wszołka. Sam tutaj stawałem w obronie Niezgody po porażce z Pogonią. Zgadzam się, że Legia gra teraz widowiskowo i odprawia rywali jednego po drugim z bagażem kilku bramek. Z tym w ogóle nie ma polemiki. Jedyne, czego mogę się czepić oglądając mecze Legii, to bardzo słaby tzw. niski pressing. Brakuje nam uspokojenia gry, zmniejszenia tempa. To bardzo dobrze, że cały czas dążymy do strzelenia kolejnych bramek ale jeśli w przyszłym sezonie zaczniemy grać co 3 dni, to jednak dobrze byłoby mieć przećwiczony i taki wariant taktyczny. Bo co 3 dni nie da się grać na takim poziomie wolicjonalnym a zazwyczaj, jeśli w jakimś fragmencie meczu Legia sobie odpuści, to zaraz zaczynają się niebezpieczne sytuacje pod naszą bramką.

Natomiast, fajnie byłoby, abyś pozwolił mi nie mieć zaufania do umiejętności Vukovica. A tym bardziej do umiejętności menadżerskich prezesa Mioduskiego. Bo to, że Vuko dotrwał aż do grudnia, to według mnie jest to bardziej zasługa pustki w kasie i braku jakiejkolwiek alternatywy, aniżeli przemyślanej decyzji. A Vuko, to jednak cały czas trenerski żółtodziób i mój szacunek zdobędzie, jak coś w końcu wygra.
19niedziela, 15, grudnia 2019 22:01
Krzysztof Jastrzębski
Dużo pracy przed Vuko, a i z ocenami trzeba przyjść kiedy skończy i jak skończy. Na tą chwilę jednakże drużyna gra dobrze, choć po prawdzie bardziej pasuje bardzo dobrze. Chwila trwaj jak najdłużej. Brawo Drużyna! Smile
20niedziela, 15, grudnia 2019 22:42
CTP
'ogromne słowa pochwały należą się temu, kto namówił Vuko na wariant z Luquinasem na "10-tce'
Skąd masz takie informacje, że go ktoś 'namówił'?

To jak piszesz jest dosyć tchórzliwym zabiegiem: niby przyznajesz, że dobrze, że należą się słowa uznania, ale w drugiej ręce trzymasz nóż: Vukovicia ktoś namówił. Bo to taki serbski głupek, żółtodziób i faworyt niekompetentnego Mioduskiego, nie? Strasznie dwulicowe takie postępowanie.
21poniedziałek, 16, grudnia 2019 00:06
kibic60
Uderzyłem w stół i nożyc aż nadmiar Very Happy

Pozdrawiam wszystkich z Dominikany.
Fajnie jest spojrzeć na wyniki Legii z takiej perspektywy.