A+ A A-

Polskie Euro'24

Jak Polacy grali w piłkę na Mistrzostwach Europy w 2024 roku w Niemczech. Z ułańską fantazją, czy kunktatorsko? Odważnie i ofensywnie, czy zachowawczo i destrukcyjnie? Z Lewym, czy bez niego? Rock'n'roll, czy nokturn nostalgiczny okażą się taktem dla last dance Szczęsnego? Biało-Czerwoni z Hanoweru powrócą z tarczą, czy na tarczy? O tym będziemy rozprawiać w tym wątku.

Czytaj więcej

Ostatnia prosta

Po wielu zakrętach, kilku kraksach, dodatkowym wyścigu w Cardiff, biało-czerwony bolid Michała Probierza w końcu znalazł się na ostatniej prostej przed Grand Prix Euro 2024. Pozostały próby silnika, dobór przełożeń, ogumienia, ostatnie dwa próbne okrążenia wraz z ukraińską i turecką wyścigówką i po nich znajdziemy się na starcie Euro. W jakich nastrojach?

Czytaj więcej

Zbaraż(a) na Euro?

Czy baraże do Euro 2024 okażą się bitwą na miarę obrony Zbaraża z wieku XVII, a Michał Probierz objawi się jako wódz na miarę Jaremy Wiśniowieckiego? O tym przekonamy się już w czwartek 21 marca na Narodowym w Warszawie oraz miejmy nadzieję, że w wtorkowy wieczór 26 marca na stadionie w Helsinkach lub w Cardiff.

Czytaj więcej

Zezem. Iluminacja

Motto: „Prawdopodobieństwo nie polega tylko na obliczaniu szans na wystąpienie zdarzeń; chodzi w nim o akceptację braku pewności dla naszej wiedzy  oraz o rozwijanie metod radzenia sobie z naszą ignorancją”. (Nassim Nicholas Taleb).

Czytaj więcej

Zezem. Sny o potędze.

Leopold Staff: ”Bo o to chodzi jedynie,
                        by naprzód iść śmiało,
                        bo zawsze się dochodzi,
                        gdzie indziej niż się chciało”.

Czytaj więcej

Tragedii akt trzeci?

Dramat naszych grupowych eliminacji do Euro 2024 dobiega końca, po listopadowych meczach przekonamy się czy Michał Probierz to szczęściarz w czepku urodzony, czy też bohater tragiczny w własnym przekonaniu z całym światem walczący, któremu już tylko suplement eliminacji w postaci baraży pozostanie, żeby dzieło reprezentacyjne zwieńczyć happy endem.

Czytaj więcej

Mundial U-17

Marcin, Marcin zapamiętasz tych chłopców ze snów
Czarodziejka gorzałka zatańczyła w nich
Meta na Bali była o dwa kroki stąd
Nie wiesz ciągle dlaczego zaczęło się tak
Czemu zgasło, też nie wie nikt

- jako iocosus żadnemu trenerowi tak nie kibicowałem jak obecnie Marcinowi Włodarskiemu - murem za Marcinem!

Czytaj więcej

Niekochani - akt II

Prezes - wujek biesiadny, trener - kumpel na holu, piłkarze - upadłe anioły na pracach przymusowych. Oto nowa nadzieja, nowe rozdanie polskiej piłki. Z nowym selekcjonerem, z nowymi zawodnikami 12 i 15 października reprezentacja Polski w eliminacjach do Euro 2024 zmierzy się z Wyspami Owczymi i Mołdawią.

Czytaj więcej

Ogóry czy miękiszony!?

Meczami z Wyspami Owczymi oraz z Albanią kadra Polski rozpoczyna "jesienny" cykl meczów "finałowych" do Euro 2024. Tym samym reprezentacyjny "sezon ogórkowy" można uznać za zamknięty, choć trudno powiedzieć, żeby w nim nic się nie działo. O tym wszystkim poniżej.

Czytaj więcej

Zezem. Widok ligi z pozycji bocznej.

Jako właściciel komputera od kilku lat, u progu XXI wieku namawiałem innych na jego kupno i korzystanie z internetu. W tym czasie właściciel Rakowa zakładał swoją firmę komputerową. Przy okazji dementuję pogłoski jakobym w szkole pisał rylcem na kamiennych tablicach.

Czytaj więcej

Start "Felipe"!?

Marcowymi meczami z Czechami i Albanią w eliminacjach do Euro 2024 Fernando Santos inauguruje swoją kadencję na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski. Był czas medialnych opinii o nowym trenerze, nadchodzi czas gry. A nad tym wszystkim unosi się ciągle duch mundialowej premii przywołany przez Łukasza Skorupskiego.

Czytaj więcej

Zezem. Idzie nowe.

Współczesna piłka nożna przy pomocy nowoczesnej techniki i technologii usiłuje rozwikłać odwieczny dylemat: co sprawia, że jedna drużyna wygrywa, a druga przegrywa? Zastosowanie metod „cybernetycznych” powoduje, że ci, którzy z nich nie korzystają pozostają coraz dalej za peletonem, komentatorzy spotkań opisują wydarzenia językiem archaicznych pojęć, a kibice przestają cokolwiek rozmieć. Dla dyletantów zostają nic nie znaczące słowa klucze jak: błędy lub brak błędów, doskoki lub ich brak, fart lub niefart.

Czytaj więcej

Zezem. Kto stoi w miejscu, ten się cofa.

W ostatnich latach ukazało się wiele książek o charakterze popularnonaukowym, które ukazują potęgę homo sapiens w postaci rozumu. Jedną z nich jest: „Nowe oświecenie. Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem” prof. Stevena Pinkera. Pomimo niewątpliwych zalet prace te posiadają zasadniczą wadę w postaci przeciwstawiania racjonalizmu i romantyzmu, a więc dychotomii tradycji oświeceniowo-pozytywistycznej tej wywodzącej się z emocji, wyobraźni i dozy irracjonalności. W swej istocie jest to  fałszywa opozycja idealizmu wobec materializmu.

Czytaj więcej

Zezem. A tu rzeczywistość skrzeczy

Każdy ma prawo do oceniania otaczającej rzeczywistości. Taka ocena jest tym bliższa prawdy i bardziej obiektywna, im bogatszymi narzędziami badawczymi dysponujemy.
Oceny dokonywane nazbyt pospiesznie często obarczone są błędami, która nazywane są pułapkami poznawczymi, a należą do nich:

Czytaj więcej

Biało-Czerwoni na Mundialu

Jak Polacy grali w piłkę w Katarze? Za chwilę się przekonamy i o tym w tym miejscu będziemy prawić. Romantycznie czy pragmatycznie, wzorem kircholmskiej husarii czy Greków falangi? Wrócimy z tarczą, czy na tarczy? Michniewicz - veni, vidi, vici, czy też miałeś trenerze złoty róg, miałeś czapkę z piór?...

Czytaj więcej

Mundial 2022

Śnieg spadł, rok się kończy, Święta za pasem, ewidentnie futbolowe święto - Mistrzostwa Świata 2022 czas zacząć. Gospodarz skandaliczny, termin dziwny, ale FIFA zadowolona z siebie jak nigdy, albo może jak zawsze.

Czytaj więcej

Zakatarzeni

Za oknem, szaro, buro i smutno, wiatr wieje, deszcz pada za chwilę pierwszy śnieg, zatem fani skoków narciarskich się cieszą, ale i kibic piłkarski się reflektuje, że oto jest na ostatniej prostej do najważniejszego wydarzenia futbolowego czterolecia. Winter is coming, czyli Mundial zapasem, ot dziwne mamy czasy i dziwny jest ten świat!

Czytaj więcej

Dwa w jednym

Wrześniowe mecze reprezentacji są równocześnie próbą utrzymania w ekstraklasie Ligi Narodów, czyli wśród szesnastu najlepszych europejskich reprezentacji, co się wiąże z rankingowym rozstawieniem do kolejnej imprezy. Są również przedostatnimi sparingami przed mundialem w Katarze. Zatem czeka nas poważna futbolowa walka i równocześnie "tylko" próba generalna przed Mistrzostwami Świata, aha, otrzymaliśmy również okazję do prezentacji nowego modelu narodowych trykotów.

Czytaj więcej

Zezem. Meandry wiedzy.

Nikt nie ma patentu na pełną wiedzę o czymkolwiek, ale mimo tego powinniśmy starać się odróżniać wiedzę, nawet niepełną, od nieuctwa. Jednym z autorów, który wskazuje na tę różnicę jest prof. John Casti i w książce „Zagubione paradygmaty” wyłuszcza co charakteryzuje nieuctwo.

Czytaj więcej

Zezem. Futbolowa tapeta.

Od dobrych pięćdziesięciu lat ukazuje się rosnąca ilość publikacji tyczących fenomenu stale rosnącej popularności piłki nożnej. Początkowo w pisaniu o futbolu dominowało zaskoczenie, zdziwienie, które rychło przeszło w badania nad zagadnieniem, aż wreszcie jesteśmy świadkami fascynacji. Tym razem ludzie tego sportu podzielą się z nami powiedzonkami o futbolu.

Czytaj więcej