A+ A A-

Repra pod covidem

W czasach zarazy, w kraju nad Wisłą, w którym przeciętny obywatel przeciętnie czyta jedną książkę w roku, pewne recenzje jednej lektury ponoć zebrały milion odsłon w necie. W czasach zarazy mały wirus sprawił to czego vox populi wcześniej nie dokonał - trener Brzęczek reprezentacji nie poprowadzi, a piłkarz Zieliński w niej nie zagra. W październiku w czasach zarazy gra reprezentacja i o tym co z nią związane na przekór covidowi spróbujmy pogadać.

Czytaj więcej

Zezem: Remanenty 2020

O tym, że trener jest jak każdy widzi.

Trener Legii Aleksandar Vuković został wybrany trenerem sezonu 2019/2020 w Ekstraklasie. Był to wyraz uznania za zdobycie z prowadzoną przez niego drużyną tytułu mistrza Polski. Nie jest to jednoznacznie z określeniem Vukovicia najlepszym trenerem.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 73

„Tak pragnę silną być, a jestem słaba”

Tytuł, będący fragmentem utworu „Graphite” zespołu Clostekeller, odpowiada temu co dzieje się z naszą piłką nożną w wydaniu ligowym. Z której by strony nie zajrzeć to nie da się o niej pisać pozytywnie.

Czytaj więcej

Zezem: Kto chce świecić, ten musi się spalać

O tym, że Legia Warszawa nie jest klasową drużyna.

Prezes Ekstraklasy SA pan Animucki w wywiadzie dla PS powiedział, że zewnętrzna firma oceniła naszą ligę i orzekła, że wszystko w niej funkcjonuje wspaniale, ilość widzów na trybunach rośnie, przychody wzrastają, system rozgrywek jest najlepszy pod słońcem itp. itd. A rzeczywistość skrzeczy, bowiem w tym samym czasie UEFA opublikowała ranking klubowy federacji i nasza liga spadła na 32. miejsce. Jak orzekł Animucki, gdyby drużyny grające w europejskich pucharach osiągały takie wyniki jak Legia to bylibyśmy gdzieś w okolicach miejsca 12. Czy to oznacza, że Legia jest drużyna klasową, „jedyną nadzieją białych”?

Czytaj więcej

Obowiązek a głowa papieża

W październikowym etapie wyscigu do Euro'20 reprezentacja Polski po hat-tricku Roberta Lewandowskiego i pokonaniu Łotwy 3:0,  w niedzielę na Narodowym  wygrała z Macedonią Północną 2:0 kończąc sukcesem własny wyścig do Euro 2020. Obowiązek w pełni spełniony, Jerzy Brzęczek pozostaje selekcjonerem przynajmniej do lipca przyszłego roku.

Czytaj więcej

Bezużyteczne monologi

"Polacy nic się nie stało" vs "Brzexit", oto symboliczne hasła, które zagościły na sztandarach dwóch przeciwstawnych obozów tworzących linię frontu w sporze o losy futbolowej Biało-czerwonej.

Czytaj więcej

Wrzesień na jedynkę

W piątek reprezentacja Polski przegrała wyjazdowe spotkanie z Słowenią 2:0. W poniedziałek  w Warszawie zremisowała z Austrią utrzymując tym samym przewodnictwo w grupie G. Zdobyty tylko jeden punkt w meczach wrześniowych przy sześciu Słoweńców oraz czterech punktach Austriaków spowodował jednak spłaszczenie tabeli. Biało-czerwoni znaleźli się na musiku. Ewentualne potknięcia w październiku lub w listopadzie mogą być brzemienne w skutkach.

Czytaj więcej

Polska - Izrael 4-0: Łooojj ojj

Kiedy patrzę tak na ciebie jesteś fajna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy łączy nas noc upalna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy patrzę tak na ciebie jesteś fajna aj
Dla mnie masz stajla
Kiedy łączy nas noc upalna aj
Polska – Izrael 4:0
Wy macie stajla

Czytaj więcej

Jerzy Macedoński

Pojechał Jurek podbijać malownicze bałkańskie kraje, hufce zebrał, strategię obrał, a teraz może rzec: na pohybel  malkontentom, choć błędy popełniłem, to przybyłem, zobaczyłem i zwyciężyłem! Macedonia Północna – Polska 0:1, strzelcem gola Pio, Pio, Pio!

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 72

Motto:
„Żywot grabarza jest wesoły,
Grzebie systemy, wiary, szkoły,
Ubija nad tym ziemię gładko,
Piórem, naganem czy łopatką,
Pełen nadziei, że o wiośnie
Cudny w tym miejscu kwiat wyrośnie.
A wiosny nima. Zawsze grudzień.
Nie rozpraszajmy jednak złudzeń.”

Ten i pozostałe cytaty są fragmentami „Traktatu moralnego” Czesława Miłosza.

Czytaj więcej

Polska - Łotwa (aktualizacja)

Wszystko dobre, co się dobrze kończy! Po nadspodziewanie trudnym i nerwowym meczu Polska pokonała Łotwę 2:0 i lideruje z 6 punktami w tabeli grupy G eliminacji Euro 2020. Strzelcami goli w ostatnim kwadransie spotkania okazali się Robert Lewandowski i Kamil Glik.

Czytaj więcej

Austria - Polska (aktualizacja)

Pio, Pio, Pio!!! W inaugarcji Euro 2020 po golu Krzysztofa Piątka reprezentacja Polski pokonała Austrię 0:1. Tym samym Jerzy Brzeczek jako selekcjoner zaliczył swój pierwszy triumf, istotne, że w najważniejszym z dotychczas rozegranych meczów. Wynik cieszy, grę można jednak podsumować - zwycięzców się nie sądzi! 

Czytaj więcej

Zezem. Remanent 2018

O tym, że jest różnica pomiędzy amatorem, a profesjonalistą, entuzjastą i racjonalistą.

Rok 2018 Legia zaczęła z wielkim nadziejami podboju Ameryki, tego słynnego USA z przeboju Chóru Dana. Kilka słów tekstu: ”Bo to jest Ameryka, to słynne USA. Piękny kraj, na ziemi raj”.

Czytaj więcej

Ósma potęga w Europie!

We wtorek 12 grudnia ogłoszono wspaniałą wiadomość dla fanów polskiego futbolu. Ekstraklasa SA podpisała umowy ze stacjami Canal+ i TVP w zakresie krajowych transmisji telewizyjnych rozgrywek w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 71

Wyśmiewamy dawne społeczeństwo, bo łatwowiernie przyjmowało wszystko, co mówiły osoby, mogące sobie rościć jakieś prawa do nauczania – księża, nauczyciele czy po prostu rodzice. Za to współczesne społeczeństwo przyjmuje za prawdziwe wszystko co powie każdy i byle kto.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 70

Mając w kręgu zainteresowań piłkarską szatnię, nie sposób o niej opowiadać w oderwaniu od plotek lub pogłosek. Wszyscy odróżniamy te pojęcia i wiemy co one znaczą, plotka traktuje o osobach, a pogłoska o rzeczach i zdarzeniach, że wieści w nich są niesprawdzone i bywa, że nieprawdziwe.

Czytaj więcej

Zezem. W kalejdoskopie cz. 69

Przez całe wieki niby-uczeni poszukiwali kamienia filozoficznego, czyli takiej substancji, która w procesie transmutacji byłaby w stanie przekształcić to co nieszlachetne w to co szlachetne. Był to wybryk nie tyle wyobraźni, ile przejaw wiary w możliwości nauk wszelakich. Wypadałoby jednak odróżnić to co naukowe, a więc sprawdzalne, od tego co ktoś nazywa nauką, aby wykorzystać naiwność innych i na niej zarobić.

Czytaj więcej

Zezem. Krajobraz po mundialu

Ci, którzy za LeBonem twierdzą, że ludzie w swej istocie pozostali niezmienni od najdawniejszych czasów mają słuszność, o czym zaświadcza stałe zapotrzebowanie na różne Dionizje, Juvenalia, Bachanalia czy inne Igrzyska, tylko inaczej nazwane, oraz zamiłowanie do nich.

Czytaj więcej

Pomóc szczęściu

Różnie można oceniać futbol w wymiarze reprezentacyjnym i różne można mieć nastawienie do rozpoczynających się lada dzień mistrzostw świata w Rosji. Ja jednak tej ambiwalentności w sobie nie mam i nie staram się tego faktu ukryć. Doświadczanie piłki nożnej to doświadczanie emocji w sposób szczery i niewymuszony, i w taki właśnie sposób przyznaję, że wobec magii futbolowego święta wciąż jestem równie bezradny co dziesięcioletni chłopiec, który 32 lata temu nie mógł zasnąć w noc poprzedzającą inaugurację mistrzostw świata w Meksyku.

Czytaj więcej

Mundial 2018

Już za chwileczkę, już za momencik  Mundial w Rosji  zacznie się kręcić, a my razem z nim! Piłkarskie święto u naszych  drzwi! Tym bardziej ekscytujące, że z udziałem  Biało-czerwonych. Typy, prognozy, zaciskanie kciuków, obgryzanie paznokci, łzy szczęścia, spazmy zawodu,  rozbite telewizory, zszargane nerwy, analizy i komentarze, na chłodno i na gorąco, to wszystko staje się naszym udziałem. Mundial  czas zacząć!

Czytaj więcej