• gawin76
  • Kategoria: MS2014

Dzień dwudziesty piąty: Złoto dla Niemiec

Dwudzieste piłkarskie mistrzostwa świata przeszły do historii. W ostatnim meczu turnieju reprezentacja Niemiec pokonała po dogrywce Argentynę 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył zawodnik Bayernu Monachium Mario Goetze. Niemcy wywalczyli tym samym swój czwarty tytuł mistrzów świata. Klasę potwierdziło pokolenie, które od lat było blisko złotego medalu na wielkiej imprezie, kilkukrotnie zatrzymując swój marsz na reprezentacji Hiszpanii. Argentyna walczyła dzielnie, ale trudno myśleć o zwycięstwie, marnując stuprocentowe sytuacje strzeleckie.

Przedostatni dzień mistrzostw świata w piłce nożnej przyniósł kibicom 'niechciany' mecz o trzecie miejsce. Holandia pokonała Brazylię 3:0. Obserwując radość trenera van Gaala i jego zawodników po trzeciej bramce dla Holandii, trudno było uwierzyć, że po półfinałowej porażce z Argentyną z holenderskiego obozu płynął przekaz krytykujący konieczność rozgrywania 'małego finału'. Brazylia niestety nie wykorzystała szansy na zmazanie fatalnego wrażenia z porażki 1:7 z Niemcami.

To już niemal finisz mistrzostw świata w piłce nożnej. W środowy wieczór poznaliśmy drugiego z finalistów. Będzie nim reprezentacja Argentyny, która pokonała Holandię. Przez 120 minut żadnej z drużyn nie udało się strzelić gola, do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była zatem seria rzutów karnych. W niej Argentyńczycy byli stuprocentowo skuteczni, natomiast wśród Holendrów pomylili się Ron Vlaar i Wesley Sneijder. Finał Niemcy – Argentyna to powtórka finałów z 1986 i 1990 roku.

Poznaliśmy pierwszego finalistę mistrzostw świata. Została nim reprezentacja Niemiec, która w meczu półfinałowym rozgromiła Brazylię 7:1. Losy meczu rozstrzygnęły się między 23. a 29. minutą. Niemcy zdobyli wtedy cztery bramki, ustalając wynik pierwszej połowy na 5:0 i praktycznie przesądzając losy awansu do finału. Półfinałowy pogrom gospodarzy z pewnością zajmie eksponowane miejsce w mundialowych kronikach, podobnie jak i wyczyn Miroslava Klosego, który zdobył swoją szesnastą bramkę w historii występów na mistrzostwach świata.

W sobotę uzupełniona została stawka półfinalistów mistrzostw świata w piłce nożnej. Do Brazylii i Niemiec dołączyły drużyny Argentyny i Holandii, które zmierzą się ze sobą w środę o 22:00. Argentyna awansowała kosztem Belgii, zwyciężając 1:0 dzięki bramce Gonzalo Higuaina. Holandia przez 120 minut nie była w stanie strzelić bramki reprezentacji Kostaryki, miejsce w półfinale zapewniając sobie dopiero w serii rzutów karnych.

Na mistrzostwach świata nadszedł czas ćwierćfinałów. W pierwszym meczu tej fazy turnieju Niemcy okazali się lepsi od Francuzów, zwyciężając 1:0 po bramce Matsa Hummelsa. W drugim meczu gospodarze mistrzostw pokonali Kolumbię 2:1. Bramki dla Brazylii zdobyli Thiago Silva i David Luiz. Dla Kolumbii trafił z rzutu karnego James Rodriguez. Półfinał Niemcy – Brazylia we wtorek o 22:00.